Co je Solutions Journalism

AKTUÁLNĚ: Solutions journalism a COVID-19

Solutions Journalism (tedy žurnalistika zaměřená na řešení) je precizní novinařina o reakcích na společenské problémy. Pokračuje ve vyprávění příběhu tam, kde běžná žurnalistika obvykle končí – zabývá se totiž analýzou existujících odpovědí na určitý společenský problém. Nehledá dokonalé řešení, nýbrž zkoumá, jak se lidé s nesnázemi vypořádávají, co funguje a proč.

Tento inovativní novinářský přístup rozkrývá principy, jak přesně dané řešení funguje, a co jsou jeho slabé stránky. V době mediální apatie tak přináší publiku konstruktivní obsah, inspiraci a návody na přístupy, které se prokázaly jako společensky prospěšné a mají dopad. Kromě toho, že ukazuje, že se s problémy dá něco dělat, zároveň konfrontuje nečinnost odpovědných.

Taková žurnalistika aktivizuje občany a funguje jako katalyzátor smysluplné společenské změny. Problém, který se zdál být nevyhnutelným se stává nepřijatelným.

Solutions Journalism je možné použít na širokou škálu témat a využívá různé postupy – od identifikace případu pozitivní odchylky přes objevování inovativních nápadů v praxi až po reportáže o probíhajícím experimentu. Výsledkem je informativní obsah, který má společenský dopad.

Navíc, když se dělá správně, posiluje zapojení publika, obnovuje důvěru v média a zvyšuje dosah i příjmy.

4 kritéria Solutions Journalismu

Zaujala Vás žurnalistika zaměřená na řešení?

Prostudujte si online příručku Základní manuál od Solutions Journalism Network – kromě češtiny je nyní k dispozici také v řadě dalších jazyků střední a východní Evropy (maďarsky, polsky, rumunsky, rusky). V češtině také v PDF verzi.

Nezapomeňte prozkoumat databázi Solutions Story Tracker, kterou spravuje organizace Solutions Story Tracker. Najdete zde přes 6 000 příspěvků z celého světa uplatňujích perspektivu řešení. Včetně těch českých..

Kam dál na stránce: