Mikrogranty & mentoring

VÝZVA OTEVŘENA – UZÁVĚRKA 6. června 2021

Transitions vyhlašuje mikrograntovou výzvu na podporu rozvoje žurnalistiky zaměřené na řešení (solutions journalism) v České republice. Mikrogranty jsou určeny pro novináře a redakce sídlící v České republice se zájmem přinášet kvalitní, nezávislou žurnalistiku a zároveň nekončit jen u popisu problému.

O mikrogrant ve výši až 18 000 Kč (13 000 Kč + 5 000 Kč na případné cestovní výdaje apod. či v případě komplexnějšího záměru, např. seriálu) se mohou ucházet členky a členové redakcí i novináři/ky na volné noze. Uchazečům před podáním žádosti vřele doporučujeme zhlédnout webinář Jak na solutions journalism.

Kromě finanční podpory ve formě jednorázového příspěvku je nedílnou součástí programu také mentoring ze strany Transitions během práce na článku, aby výsledek dosáhl nejvyšší možné kvality. Výzva je určena pro návrhy reportáží,  které se zaměřují na témata relevantní pro publikum v České republice, případně v konkrétním regionu.

Formulář pro podání žádosti ZDE.

Než odešlete svou žádost…

Vřele doporučujeme zhlédnout webinář “Introduction to solutions journalism,” abyste měli jistotu, že rozumíte základům tohoto novinářského přístupu, případně prostudovat Základní manuál SJ v češtině. Ze zkušenosti víme, že účastníci workshopu mají větší šanci podat kvalitní záměr a získat podporu. Příklady reportáží zaměřených na řešení (včetně českých a slovenských) najdete zde.

Co je Solutions Journalism?

Solutions Journalism (tedy žurnalistika zaměřená na řešení) je precizní novinařina o reakcích na společenské problémy. Pokračuje ve vyprávění příběhu tam, kde běžná žurnalistika obvykle končí – zabývá se totiž analýzou existujících odpovědí na určitý společenský problém. Nehledá dokonalé řešení, nýbrž zkoumá, jak se lidé s nesnázemi vypořádávají, co funguje a proč.

Více o tom, co je (a co není) solutions journalism se dočtete v češtině zde.

Záměr musí splňovat základní kritéria solutions journalismu:

Při posuzování žádosti budou zohledňovány zejména následující faktory:

Podání žádosti

Zájemci se mohou se svým projektem ucházet o podporu prostřednictvím tohoto formuláře. Uzávěrka výzvy je 6. června 2021.

Každá žádost bude posouzena komisí složenou ze zástupců organizací Transitions a Solutions Journalism Network. O výsledcích budou žadatelé a žadatelky informování nejpozději 31. července 2021. Příjemci grantu mají tři měsíce (do 31. října 2021) na publikování svého mediálního výstupu.

U každého publikovaného výstupu je nutné uvést informaci, že “Reportáž/příspěvěk/článek vznikl díky podpoře organizace Transitions v rámci programu na podporu solutions journalismu.”

Po zveřejnění je osoba, která obdržela grant, povinna odevzdat zprávu v minimálním rozsahu 4 000 znaků o své praktické zkušenosti s využíváním přístupu solutions journalism.

Dále se dočtete:

Přihlaste se k odběru novinek ze světa Solutions Journalism! Pravidelný výběr SJ reportáží, pozvánky na webináře a aktuální informace o grantech ve Vaší schránce.