COVID-19 a solutions journalism

V době, kdy jsme asi všichni zavaleni nepřetržitým zpravodajstvím o koronaviru, jsme se v Transitions rozhodli věnovat se ještě intenzivněji žurnalistice zaměřené na řešení. Věříme, že ji právě teď potřebujeme víc, než kdy jindy. Důvody, které nás k tomu vedly vysvětluje Jeremy Druker, ředitel Transitions a šéfredaktor magazínu TOL.org.
Děje se tolik skvělých věcí, které mohou inspirovat ostatní a pomoci i jinde. Proto vám chceme přinášet informace, které vám pomohou dělat to kvalitně a v souladu se základními principy solutions journalismu.

Webinář: Jak psát o COVID-19 z perspektivy řešení

The spread of COVID-19 has created an atmosphere of fear and uncertainty across the world. Many people want to know what they can do to ensure they and their communities are safe. Solid reporting on what’s working, from rapid testing to quarantine strategies, helps provide crucial information to individuals and policymakers. If you’re a journalist looking for an introduction to solutions reporting or a refresher on the four pillars of solutions journalism this webinar is for you. We especially highlighted stories from Europe, covering responses to the pandemic. The course itself lasted for an hour, and was followed by a Q/A 30min session with our guest speaker, Mark Rice-Oxley, head of special projects at the Guardian and editor of Guardian’s SJ column, The Upside.

Další tipy
Jak poznám, že se jedná o kvalitní žurnalistiku zaměřenou na řešení?

Tady jsou 4 kritéria:

  1. popisuje existující reakci na společenský problém, jak funguje a proč (nepředkládá teorie a tvrzení typu “mělo by se”)
  2. přináší důkazy o dopadu sledovaného řešení (nepopisuje jen dobrý záměr)
  3. nabízí replikovatelný model, který může být prospěšný pro ostatní v podobné situaci
  4. pojmenovává limity daného řešení/reakce (žádné řešení není dokonalé)

 

Kam dál na stránce: