Události & webináře

Nadcházející události:

O nepříznivé situaci médií v současném světě se toho v uplnyulé dekádě napsalo mnoho a tomuto tématu byla věnována nejedna konference, zatímco úspěšným návodům, jak stávajícím negativním trendům čelit, mnoho pozornosti dopráno nebylo. Přitom existuje spousta příkladů dobré praxe z mediálního prostředí, které mají skutečný dopad a je možné je převzít a uplatnit jinde.
I letošní Prague Media Point bude zaměřen na řešení a na to, co v mediálním světě funguje.

>>> Více o konferenci

Webináře

The spread of COVID-19 has created an atmosphere of fear and uncertainty across the world. Many people want to know what they can do to ensure they and their communities are safe. Solid reporting on what’s working, from rapid testing to quarantine strategies, helps provide crucial information to individuals and policymakers. If you’re a journalist looking for an introduction to solutions reporting or a refresher on the four pillars of solutions journalism this webinar is for you. We especially highlighted stories from Europe, covering responses to the pandemic. The course itself lasted for an hour, and was followed by a Q/A 30min session with our guest speaker, Mark Rice-Oxley, head of special projects at the Guardian and editor of Guardian’s SJ column, The Upside.

Many of us are staying at home and working remotely, which is definitely a challenge especially for journalists. The good news is: While not ideal, it can be done. Tina Rosenberg, co-founder of the Solutions Journalism Network, writes the Fixes column for The New York Times, which she mostly reports by phone. She’ll be joined by Roxanne Patel Shepelavy, executive editor of The Philadelphia Citizen, who also covers national stories from her city.

Uplynulé události

Dozvíte se, jak dělat kvalitní žurnalistiku zaměřenou na řešení, seznámíte se s hlavními kritérii, ukážeme si, co je a co není SJ, společně zanalyzujeme reportáž a probereme, jak a kde hledat příběhy zaměřené na řešení. Prostor samozřejmě dostanou i vaše otázky.

KDY: středa 5. 2. 2020, 14:00 – 18:00
KDE: Pohořelec 6, Praha 1 (v prostorách Prague Security Studies Institute)

Jak se jde dohromady fotožurnalistika a Solutions Jouralism? Jaký typ vizuálního obsahu doprovází takové reportáže? Přijďte to zjistit 25. 6. od 18:00 do Café Langhans. Kyser Lough se dlouhodobě věnuje fotožurnalistice a vizuální stránce žurnalistiky zaměřené na řešení. Působí jako asistující profesor na Grady College of Journalism and Mass Communication na University of Georgia.

>>> Podrobnosti o akci

Dozvíte se, jak dělat kvalitní žurnalistiku zaměřenou na řešení, seznámíte se s hlavními kritérii, ukážeme si, co je a co není SJ, společně zanalyzujeme reportáž a probereme, jak a kde hledat příběhy zaměřené na řešení. Prostor samozřejmě dostanou i vaše otázky.

KDY: úterý 25. 6. 2019, 14:00 – 17:30
KDE: Centrum Langhanssuterén (Vodičkova 37, Praha 1)

Na programu letošního Novinářského fóra byl i workshop o žurnalistice zaměřené na řešení. Lucie Černá z Transitions představila hlavní kritéria Solutions Journalismu, jeho výhody a nevýhody. O své zkušenosti se podělil také Nikita Poljakov, vedoucí projektu Nejsi sám na Aktuálně.cz, který uplatnil perspektivu řešení v reportážích o sebevraždách mužů.

Jak spolu souvisí investigativní novinářská práce a žurnalistika zaměřená na řešení? V čem se oba přístupy podobají a proč je potřeba, aby novináři vyprávěli “celý příběh”? Letos v březnu o tom hovořila Kathryn Thier z University of Oregon, která je spoluzakladatelkou projektu The Catalyst Journalism Project v jehož rámci m.j. vede i letní akademii Solutions Journalism Educators Academy. Ve spolupráci s organizací Solutions Journalism Network vytvořila curriculum pro výuku žurnalistiky zaměřené na řešení. Než nastoupila akademickou dráhu, působila sedm let jako novinářka v denících Newsday a Charlotte Observer.
Do Prahy, Brna a Bratislavy zavítá na pozvání Transitions. Její návštěva je pokračováním série akcí, jejichž cílem je přinášet z mezinárodního prostředí špičkové žurnalistiky do České republiky nový pohled na novinářskou práci, posilovat orientaci na řešení a podporovat novináře, kteří mají chuť psát jinak.

>>> Bližší info

 

Dále se dočtete: