Staň se digitálním Sherlockem

Naučte se pracovat s nejnovějšími nástroji digitální investigace a odhalování hoaxů od nejlepších odborníků v oboru.

Získejte důležité odborné dovednosti, dnes tak zoufale potřebné v domácích i v mezinárodních redakcích, stejně jako v týmech zkoumajících online trendy a chování.

Seznamte se s digitálními Sherlocky, kteří například spolehlivě vypátrali, kdo sestřelil letadlo MH17 nad východní Ukrajinou. Za využití informací volně dostupných online, geolokaci, Instagramu a diskuzních fór přítelkyň a manželek ruských vojáků už zatopili Kremlu i Islámskému státu. Byť se tzv. “fake news” staly zaklínadlem dnešní doby, účinná obrana existuje v podobě kvalitní novinářské práce a nasazení.

281

 

Transitions (TOL), organizace školící novináře, hledá účastníky kurzu ověřování informací, který začne v červnu 2019 a bude probíhat až do prosince 2019.

Kurz poskytne budoucím reportérům, výzkumným pracovníkům a dalším odborníkům prostředky pro účinnou investigaci v digitálním prostoru a pro efektivní boj proti dezinformacím a propagandě.

Třídenní intenzivní workshop a navazující tři online setkání povedou přední zahraniční i místní lektoři. První část projektu proběhne od 28. do 30. června 2019 v Praze. Účastníci jsou povinni se zúčastnit všech částí workshopu, tedy i druhé online části, která proběhne na podzim.

První část projektu

Kdy: 28. – 30. června 2019

Cena: Kurz je zdarma. Organizátor proplatí náklady na dopravu a zajistí, v případě potřeby, ubytování pro mimopražské.

Účastníci by měli být primárně z řad studentů žurnalistiky, mediálních studií nebo jiných souvisejících oborů, jako je politologie, bezpečnostní studia, informační věda a knihovnictví, mezinárodní vztahy a další. Není to ovšem podmínkou – hlavními kritérii při výběru bude prokázaná motivace využít získané schopnosti v praxi.

Dobrá znalost angličtiny je podmínkou.

Registraci proveďte do 31. 5. skrze tento formulář.

Pro více informací sledujte @fact_czech na Twitteru nebo @factczech na Facebooku.

Akce je organizována za podpory Velvyslanectví USA v Praze.

Partnery projektu jsou: Institut komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, Katedra mediálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

 

Lektoři:

Aliaume LeRoy – investigativní novinář, člen afrického investigativního týmu BBC World Service. Předtím byl aktivistou v nevládní organizaci Global Witness. Publikoval články o obchodu se zbraněmi, drogami a diamanty. V rámci výzkumu s investigativní skupinou Bellingcat se zaměřuje na Afriku a Latinskou Ameriku. Jménem Bellingcat přednáší o investigativních nástrojích a technikách v oblasti otevřených zdrojů. Vystudoval politologii, ekonomii a dějiny na McGill University, magisterský diplom získal na katedře válečných studií na King’s College London.

Jan Boček, irozhlas.cz – V roce 2012 spoluzakládal oddělení datové žurnalistiky pro web IHNED.cz, od roku 2014 působí ve stejném oddělení Českého rozhlasu. Zajímá se hlavně o školství, zdravotnictví, hazard a sociální témata. V roce 2016 získal novinářskou cenu za článek Rusové proti Rusům: země v nevyhlášené občanské válce. Jan vystudoval žurnalistiku, politologii a informatiku na Masarykově univerzitě v Brně, kde v současnosti vyučuje vizualizaci dat.